HANGİ SİTEDEN KİTAP ALABİLİRİZ?


Yıllardan beri alışveriş yaptığım kitaba ulaşabileceğiniz siteler hakkındaki bilgilerimi sizlere sunmak istiyorum. Aslında burada yer verdiğim sitelerden güvenerek alışveriş yapabilirsiniz ama ben bazı püf noktalarından da bahsetmek istiyorum.

KİTAPYURDU

www.kitapyurdu.com sitesi internette gördüğüm en geniş içeriğe sahip bir kitap satış sitesi. Aslında sadece kitap değil, çeşitli hediyelik eşyalar, dvd ve cd ile dergi satışının da yapıldığı bir site…Bundan üç-dört sene öncesi için kargo bedava alt limiti daha düşük olan site şu an 75 TL’lik alışverişlerden sonrasına ücretsiz kargo imkanı veriyor, bunun yanında 40 TL’den sonraki alışveriş için kargoyu 2 TL olarak belirlemiş durumda. Kargodan sonra bence kullanıcılar için daha öncelikli konuya değinmek istiyorum. İade durumları… Bu siteden aldığınız üründe herhangi bir sorun ile karşılaşmanız durumda iade edebiliyorsunuz. Bundan iki sene önce bir sınav kitabı sipariş etmiştim, yıl olarak bir önceki yılın kitabını göndermişlerdi. Kargo onlara ait olacak şekilde iade ettim ve paramı iade ettiler. Bu anlamda güvenilir bir site. Paketleme olarak aldığınız kitap miktarına göre siparişini,z büyüklüğü değişen karton kutularda geliyor. Bazen belli miktarlarda alışverişten sonra bazı dergileri çok düşük fiyata alma imkanı oluyor. Ayrıca herhalde aynı ay için olması gerek daha da fazla indirim alabiliyorsunuz.(mesela bir sipariş verdiniz geldi sonra aynı ay içinde bir daha sipariş veriyorsunuz bu şekilde olunca bir miktar daha indirimli alabiliyorsunuz). Kitap çeşitleri oldukça fazla. İdefix’de bulamadığım bazı kitapları bu sitede bulabildim. Bence tek eksi yönü bazı kitapların geç temin edilmesinden dolayı siparişinizin gecikebilmesi.

BABİL ( https://www.babil.com ) 

Kitapyurdu ve idefix’e göre daha basit duran bir kitap satış sitesi. Iki ya da üç defa kitap alışverişi yaptığım site. Bedava kargo alt limitini bilemiyorum çünkü yüz lira civarında kitap aldığım için kargo ücretsizdi. Kitaplar karton kutu içerisinde geliyor ve kitapların zarar görmemesi için koruyucu ambalajlar oluyor kutu içerisinde. Yaptığım siparişlerle birlikte kendi sitelerinde satılan babil defteri de hediye olarak geldi. Ayrıca her siparişte hediye olarak 4-5-6 civarı kitap ayracı gönderdiler. Yaptığım siparişlerde sitede olduğunu yazdığı halde bir-iki kitap stoklarında olmadığı için gelemedi. Bundan dolayı olmayan kitabın bedelini hesabıma iade ettiler. Ayrıca en başta gönderemedikleri bu kitap nedeniyle yaşanabilecek gecikmeden dolayı temin ettikleri kitapları kargoya vererek diğer kitabı sonra göndereceklerini bildirin bir e-posta gönderdiler. Bu anlamda güzel bir uygulama oldu.

İDEFİX (https://www.idefix.com )

İdefix’de stokları geniş bir site. Kitap yanında dvd, cd, e-kitap satışları da var. Paketlemeleri çok güzel. Yani gelen kitaplar kutu içerisinde ve diğer başka sitede görmediğim şekilde koruyucu ambalajlarla çeviriyorlar. Yıllar önce bu siteden aldığım bir kitapda bazı sayfalar basılmamıştı. Hemen durumu siteye bildirdim, anında geri dönüş yaptılar ve kitabı göndermemi söylediler. Derken arızalı kitap yerine sağlamını gönderdiler. Bedava kargo alt limiti 60 TL.

NADİRKİTAP (https://www.nadirkitap.com/ )

Bu site yukarıda yazdığım siteler gibi sıfır kitap satışı değil de eski kitap satışı yapan bir site. Online bir sahaf aslında. Nostalji sevenler için bulunmaz bir mekan. Eski kitaplar, dergiler, Osmanlıca kitaplar, posterlerin olduğu güzel bir site. Bu siteden yaptığım alışverişlerin birinde eksik kitap göndermişti satıcı. Yine irtibat kurdum ve göndermediği kitabı gönderdi. Bu sitede dikkat etmeniz gerekenlere gelince: Seçtiğiniz kitabı almadan önce satıcı ile iletişime geçip kitabın durumunu mutlaka sorun, eksiği, yırtığı var mı gibisinden. Bu sitenin bence kötü tarafı şu: Ayrı ayrı satıcılar var ve bu farklı satıcılardan kitap almak istediğiniz zaman her bir farklı satıcıdan aldığınız ürünler için iki defa kargo ücreti ödemek gerekiyor. Satıcıların kargo anlaşması var belirli miktarlardan sonrası için kargo ücretsiz oluyor. Eski kitap arayıp nostaljiden haz alanlar için güzel bir site…

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir