BAB-I ESRAR KİTABI VE BİLİNÇALTINA MESAJLAR


Mevlana ve Şems-i Tebrizi ile ilgili hikayelerle örülü olan Ahmet Ümit’in Bab-ı Esrar kitabı, olayın geçtiği zaman ile geçmişe dönük olayların başarılı ile kurgulandığı bir kitap. Bab-ı Esrar yani esrar kapısı anlamına gelen kitap olay örgüsü yönü ile başarılı olsa da mistik hikayelerin içerisine ustaca yerleştirilmiş toplumumuzun değerlerine uymayan unsurlar yönüyle iyi niyet aranmayacak tarzda ifadelere sahiptir. Esas konuya geçmeden çok kısa bir şekilde Bab-ı Esrar kitabının özetini anlatmak faydalı olacaktır.

“Konya’da Yakut Otel’de meydana gelen yangının kaza mı yoksa sabotaj mı olduğunu öğrenmek için çalıştığı sigorta şirketi tarafından Türkiye’ye gönderilen Karen Kimya Greenwood, otel yangını ile ilgili soruşturmasını sürdürürken burada mistik ve esrarengiz olaylar yaşamaktadır. Mevlana ve Şems-i Tebrizi ile ilgili olaylar ve Karen Kimya’nın yaşadığı olaylar iç içe geçmektedir.”

Çok kısa bir özet daha doğrusu kitabın ana fikrini verdikten sonra asıl anlatmak istediğim kitabın Karen ekseninde ahlaksızca yaşanılan bir durumu Mevlana ve mistik olaylar ekseninde masumca göstererek okuyucuya sunmasıdır. Şöyle ki:Kitabın baş kahramanı Karen Kimya’nın Nigel adlı erkek arkadaşı vardır ve bu erkek arkadaşından evlilik dışı hamile kalmıştır. Belki Karen’in yaşadığı İngiltere’de bu durum sıradandır ama söz konusu ülkemiz olduğunda bu kabul edilemez bir durumdur. Derken Karen’in bu hamileliğini annesi öğrenir ama onun için de bu sıradan bir durumdur. Yani aslında ortada anormal bir durum yoktur. Kitabın yazarınca gayri meşru çocuk sahibi olmak ile nikah altında meydana gelen çocuk arasında bir fark yoktur. Bu yönüyle  toplumumuzu ayakta tutan aile kurumu basitleştirilmiştir.

Aslında daha da vahimi Karen’in bu haline rağmen Şems tarafından mucizevi bir şekilde korunuyor olmasıdır. İlahi yardımın kime gelip gelmeyeceğini sorgulamak elbette ki doğru değildir ama burada üzerinde durulması gereken gayri meşru çocuk sahibi olmanın aşağılanacak bir durum olmadığıdır ve belki Şems’in kitabın baş kahramanı olan Karen’e yardımlarıyla bu bilinçaltında yüceltilmektedir.

Kitabın en sonunda Karen Kimya Greenwood bu çocuğu doğuracağını bir kahraman edasıyla ilan eder. Bunun bir benzeri yıllar önce çekilen bir televizyon dizisini hatırlatır. İkinci Bahar adlı dizide üniversite öğrencisi Gülsüm yine evlilik dışı ilişki sonucu hamile kalmıştır ve bu çocuğu doğuracağını kahraman edasıyla dizinin ilerleyen bölümlerinde haykırmaktadır.

Özetle bir yanda Mevlana, Şems-i Tebrizi, esrarengiz mistik olaylar; diğer yanda ahlaksızca bir olay ve bunun bilinçaltında yüceltilmesi…

Kitap anlatımı ve verdiği bilgilerle başarılı olsa da yukarıda anlatılan yanıyla da tam tersi olarak oldukça bedbaht bir vaziyettedir.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir