ANTON ÇEHOV, DÜŞÜNÜR KİTAP ÖZETİ

KİTAP ADI:DÜŞÜNÜR

YAZAR:ANTON ÇEHOV

Bilindiği üzere Anton Çehov’un kendi adıyla anılan ve Çehov tarzı denilen öyküleri durum öyküsü olduğundan özetleri biraz kısa oldu. Öyküleri başlıklar halinde elimden geldiğince özetlemeye çalıştım.

Düşünür: Cezaevi müdürü, eğitim müdürü ile birlikte yemek yemektedir. Cezaevi müdürü Rusça’da çok noktalama işareti olduğunu sölyer. Bununla ilgili anılarını anlatır. Eğitim müdürü onun fikirlerine karşı çıkar. Araları bozulur gibi olsada sohbetlerine devam ederler.

Yaşlılık:Mimar Uzelkov, doğduğu şehrin kilisesinde yapılacak onarımlar için gelmiştir. Yıllar önce boşanmak için açtığı davanın avukatına gider. Sohbet için beraber mezarlık kilisesine giderler. Avukat yaptığı dolandırıcılıkları anlatır. Ölen karısının mezarı başına giden Uzelkov ağlamak ister ama ağlayamaz.

Mutlu Adam:Tren yolculuğu sırasında bir adam eski bir dostuyla karşılaşır. Bu adam dostuyla mutluluk üzerine konuşur. Herkesin mutluluğunun kendi elinde olduğunu, kendisinin yeni evlendiğini ve çok mutlu olduğunu söyler. Mutluluk üzerine nutuklar çeken bu adam yanlış trene binmiştir ve yeni evlendiği karısı öbür trende kalmıştır. Bunun farkına varan büyük bir şok geçirir ve oldukça üzülür. Onu dinleyenler onun haline gülerler.

Avcı:Ormanda avcılık yapan kişi, zorla evlendiği karısını görür. Karısı ona niçin eve gelmediğini sorar. Avcı, onunla aralarında statü farkı olduğunu ve onunla zorla evlendiğini söyler, sonra da çeker gider. Giderken ona bir ruble verir.

Aile Babası: Evin babası sarhoş olduğu zamanlar çok sıkıntılıdır. Evdeki herkese çatar, her şeyde kusur bulur. Sonra bu yaptıkları için üzülür. Bu hep böyle sürer gider.

Uyku Sersemliği:Avukat girdiği davada uyuklamaktadır. Uyuklama sırasında ailesini düşünmekte ve mutsuz olmaktadır. Mutlu olmak için Gloşa adli çingen kızını düşünür. Uyku sersemliği geçince karşısında Gloşa’yı görür ve şaşırır.

Yazlıkçılar: Evdeki mutluluklarını hayal eden genç karı-koca, trende akrabalarını görünce çok şaşırırlar ve mutlulukları o an biter.

Sinirler: Ruh çağırmayla ilgilenen kahraman, gece korkudan uyuyamaz. Korkudan mürebbiyenin odasına sığınır. Sabah eve gelen karısı onları bu halde görünce çok şaşıracaktır.

Yayınbalığı: Derede bir yayınbalığı vardır. Birkaç kişi bunu yakalamaya çalışır ama yakalayamazlar. Bir başkası gelir,olmaz. Sonra ağa gelir ve epeyce bir uğraştıktan sonra balığın saklandığı söğüt kökünü keserler. Ağa balığı yakalar ama elinden kaçırır. Tüm emekler boşa gitmiştir.

Yolunu Şaşıranlar:Gece yarısı içkili iki avukat kendi evleri diye başka birinin kümesine girerler. Kümes sahipleriyle tartışma çıkar. İki avukat sadece evlerini değil bulundukları şehri de karıştırmışlardır.

Ah Şu Kadınlar: Sesini kaybeden öğretmene yeni bir iş bulan müdür bu işe başka birinin talipli olduğunu öğrenince çok üzülür. Bu kişi işe girebilmek için kadınları araya sokar, müdür buna kızar ama en sonunda işi bu gence vermek zorunda kalır.

Ah Şu İnsanlar:Başkondüktör işini en iyi şekilde yapmaya karar vermiştir. Biletleri toplamaya çıkar, romatizmalı bir hasta sorun çıkartır. Herkes kondüktörü suçlu bulur. Kondüktör de artık eskisi gibi işini kaytarmaya devam eder.

Aşçı Kız Evleniyor:Evin dadısı, evin aşçı kızına koca bulmuştur. Aşçı kız evlenmek istemez ama en sonunda evlenir. Aşçı kıza acıyan evin küçük çocuğu anne ve babasının aşçı kızı kurtarması gerektiğini söyler ama düşünceleri boşa çıkar.

Kabus:Kunin, köye yapılacak okul için papazla görüşür. Papazın hal ve hareketlereni bakarak onun hakkında olumsuz şeyler düşünür. Birgün papaz gelip ondan iş işter. Çünkü;papazın maddi durumu çok kötüdür. Kunin bu duruma çok üzülür ama yapabileceği çok fazla bir şey yoktur. Gençliğinde boşa harcadığı baba mirasını düşünürek çok pişman olur.

Atla İlgili Soyadı: Emekli Korgeneral’in dişi ağrımaktadır. Fakat çektirmeye bir türlü yanaşmamaktadır. Sonunda dişe okuyup üfleyerek iyi eden birisi akıllarına gelir fakat bu adamın soyadı akıllarına gelmez. Bu adamın soyadının atla ilgili olup olmadığı konusunda tartışırlar. En sonunda, Emekli Korgeneral dişini çektirir ve çileden kurtulur.

Maske: Düzenlenen maskeli baloda bir şahıs olay çıkartır. Bu kişiyi çıkartmaya çalışırlar. Kişinin maskesi düşünce köyün zengini olduğu anlaşılır. Bunun üzerine herkes pişmalık gösteri yapmaya başlar.

Mezarlıkta: Mezarlığı dolaşan birkaç arkadaş mezartaşlarını okuyarak ölü hakkında bildiklerini söylerler. O sırada bir ölü getirilir ve ürkerek mezarlıktan giderler.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir