BUHARA YANIYOR KİTAP ÖZETİ


Kitap Adı:Buhara Yanıyor

Yazarı:Yavuz BAHADIROĞLU

Kişiler:Aleüddin Muhammed, Celaleddin Harzemşah, Cengiz Han…

KİTAP ÖZETİ:

Harzemşahlar, Aleüddin Muhammed’in liderliğinde kurdukları devletin sınırları içinde hayatlarını sürdürmektedirler. Harzemşahlar Devleti Kıpçaklar ve Türkmenlerden oluşmaktadır. Aleüddin Muhammed’in oğlu Celaleddin Harzemşah oldukça zeki birisiymiş. Aleüddin Muhammed’in eşi Kıpçaklardanmış, kurnaz ve iyi bir insan değilmiş.

Zamanla Kıpçaklar ve Türkmenler arasında ikilikler başlamış. Mecliste hep Kıpçakların sözünün geçmesi ile halk arasında ayrılıklar yaşanmaya başlamış.

Cengiz Han’ın liderliğinde Moğollar birleşerek kendi devletlerini kurmuşlar. Babası ölmüş olan, annesi ve kardeşiyle yaşayan Cengiz Han yeşil gözlü ve uzun boyluymuş. Büyüdüğü zaman tüm Moğol kabilelerini bir araya toplamış ve komşu devletleri de içine alan devletini kurmuş. Cengiz Han çok gaddarmış, kaplanın insanı parçalamasını seyretmek en sevdiği işlerdenmiş. Cengiz Han, ayı postunda yatıp halkın içtiği çorbalardan içermiş. Oysa Aleüddin Muhammed bunun tam tersi bir durumdaymış.

Moğol tehlikesi gün gelmiş, Harzemşahlara dayanmış. Harzemşahlara gönderilen Moğol elçilerinin öldürülmesi sonucu Cengiz Han, Harzemşahlara saldırmış. Bu sırada Kıpçaklar da Moğollar gibi olmaya başlamış. Moğolların saldırısıyla Aleüddin Muhammed, Hazar Denizinde bir adaya kaçmış.

Cengiz Han kendisine sığınan ve kılıçtan geçirilmeme sözü alan Harzemşalara karşı bu sözünü tutmuş onları kılıçtan geçirtmemiş ama diri diri toprağa gömerek ne kadar gaddar olduğunu tekrar tekrar göstermiş.

Buhara’da Moğolların zulmüne uğramış. Cengiz Han, Buharayı yakıp yıkmış, halk “Buhara Yanıyor” nidaları getirsede Harzemşahlar Devleti tarihe gömülmekten kurtulamamış.

KİTABIN ARDINDAN:

Tarihi romanlarda oldukça başarılı olan Yavuz BAHADIROĞLU’nun kaleminden yine akıcı bir kitap. Hem roman okuyayım hem de tarih bilgim artsın diyenlerin aradığı bir eser. Kitap Moğolların kuruluşu ve Cengiz Han’ın kişiliği hakkında değerli bilgiler aktarırken, bir devletin çöküşünün sebeplerini de oldukça etkileyici bir şekilde dile getiriyor.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir