DAMGA KİTAP ÖZETİ

Kitap Adı: Damga
Yazarı:Reşat Nuri Güntekin
Yayınevi:İnkilap
Sayfa Sayısı:143
Türü:Roman
Kişiler:İffet, Vedia, Halis Paşa, Mahmut Efendi, Hatice Hanım, Celal, Cemil, Kerim Bey, Handan, Kemal, Muzaffer.
KİTAP ÖZETİ:İffet küçüklüğünden beri abisi Muzaffer ve sarayda görev yapan babası Halis Paşa ile kendi köşklerinden yaşamaktadır. İffet köşkten dışarı çıkamamaktadır. İffet’e babasının tanışı Mahmut Efendi adında biri hocalık yapmaktadır. İffet, yazları Damlacık çiftliğine halası Hatice Hanım’ın yanına gitmektedir. 
İffet büyüyüncü idadi mektebine gitmeye başlar. Bu mektepde Celal adında birisiyle tanışır. Tam bir Meşrutiyet yanlısı olan Celal bu fikirleriyle İffet’i de etkisi altına alır.İffet’in abisi Muzaffer’in hünkar yaveri olmasıyla İffet evde tam anlamıyla yalnız kalır. Celal’in etkisiyle düşünceleri değişmiş olan İffet’in bu düşüncelerinden köşktekiler rahatsızlık duyar. Çünkü bu köşkte görev yapanların hepsi sarayda görev yapmaktadır.
Meşrutiyet ilan edilir. Meşrutiyetin ilanıyla İffet’in babası tutuklanıp hapse gönderilir. Artık babasını göremeyecektir. Bu olaydan sonra Celal ve Mahmut Efendi sayesinde bir iş bulur. Cemil Kerim Bey adında birinin Handan ve Kemal adlarındaki çocuklarına ders verecektir. İffet’in ders vereceği bu çocukların Vedia adında üvey bir anneleri vardır. İffet ve Vedia arasında zamanla bir aşk başlar. Cemil Kerim Bey’in iş bahanesiyle eve gelmediği akşamlarda İffet ve Vedia yalnız kalmaktadırlar. Yine bu akşamların birinde bahçıvan eve gelen İffet’i hırsız sanır ve komşuları da başlarına toplar. İffet, Vedia ile birlikte olduklarının anlaşılmaması ve onun adının kirlenmemesi için çekmecelerden para alır ve kendisinin hırsız olduğunu söyler. Yakalanır ve hapse atılır. Altı ay hapis yattıktan sonra çıktığı zaman kendine terzide iş bulur. İffet kendisini suçlu gibi hissetmekte, herkesin kendisini tanıdığı hissine kapılmaktadır. Kendisini damgalanmış biri olarak düşünmektedir.
Bir gün Vedia’yı görür. Vedia ile konuşur ve ona onunla evlenmek istediğini söyler. Vedia çeşitli bahaneler ileri sürerek bunu kabul etmez.
Büyük bir pişmanlık yaşayan İffet hayatını boş yere mahvettiğini düşünür.
KİTAPTA GEÇEN BİR SÖZ: Bir şeyin süvuu vukuundan beterdir.(bir olayın herkesçe sözünün edilmesi, dilden dile dolaşmasının, o olayın gerçekleşmesinden dahi kötü olduğu durumu anlatan deyiş )

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir