DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU KISA ÖZET

Kitap Adı:Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Yazarı:Peyami Safa

Yayınevi:Alkım

Sayfa Sayısı:124

Kişiler:Yazar, Paşa, Nüzhet

KİTAP ÖZETİ:Yazar bacağından rahatsızdır. Sürekli kontrollere gitmektedir. Doktoru ona tavsiyeler vermektedir ki bunlar:bacağına fazla yüklenmemesi ve baston kullanmasıdır.

Yazar’ın Paşa adlı bir arkabası vardır. Ara sıra onun yanına gitmektedir. Paşa, kitapları sevmektedir. Yazar da ona romanlar getirmekte ve bunları yatarken Paşa’ya okumaktadır. Paşa’nın Nüzhet adlı bir kızı vardır. Yazar bu kızı sevmeye başlamıştır. Ama bir sorun vardır. Paşa’nın karısı Nüzhet’i Ragıp adlı bir doktorla evlendirmek istemektedir.

Ragıp bir gün Paşalara yemeğe gelir. Ragıpla Paşa aralarında konuşmaktadırlar. Yazar onları dinlemez çünkü yazar Nüzhet’i seyretmektedir.Paşa, yazarı odasına çağırır ve ona Ragıp’ın Nüzhete uygun olup olmadığını sorar. Yazar da uygun olmadığını söyler. Onları dinleyen Paşa’nın karısı buna karşı çıkar.
Yazar evine döner, bacağı şiddetli bir şekilde ağrımaktadır. Doktora gider. Bacağının kesilebileceği söylenir. Başka bir doktora gider oradan olumlu bir cevap alır. Tedavisi dokuzuncu hariciye koğuşunda yapılacaktır. Yazar tedaviye başlar, tedavi boyunca Nüzhet’i sayıklamaktadır. Yazar ameliyat olur ve bacağı kurtulur. Sonrasında hastaneden taburcu olur.

Yazar: kitabik

4 thoughts on “DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU KISA ÖZET

  ercan

  (31 Ağustos 2019 - 19:33)

  çok güzel bir özet olmuş elinize sağlık.

   kitabik

   (3 Eylül 2019 - 17:13)

   Teşekkür ederiz…

   prenses

   (11 Nisan 2021 - 18:47)

   katılıyorum

  Attack

  (18 Nisan 2021 - 19:10)

  NAPİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir