HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR, MÜREBBİYE KİTAP ÖZETİ

KİTAP ADI:MÜREBBİYE

YAZAR:HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

Kişiler:Dehri Efendi, Mürebbiye Anjel, Amca Bey, Şemi, Sadri, Melahat Hanım, Tosun Efendi, Eda Hanım

Fransa’da gayrimeşru çocuk doğuran Anjel doğurduğu babası belli olmayan çocuğu annesine bırakıp başka bir metres bulmuştur kendisine. Bulduğu bu metresle beraber, hem fuhuş yorğunluğunu atmak hem de biraz dinlenmek için İstanbul’a gelir. İstanbul’da mürebbiyelik yapacaktır. Çünkü kendisini başka bir erkekle yakalayan metresi onu kovmuştur.(mürebbiye:Bir çocuğun eğitim ve bakımıyla görevlendirilmiş kadın, TDK)

Yerleştiği Fransız ailenin aracılığıyla Dehri Efendinin çocuğuna ders vermek üzere mürebbiye olarak gelir.

Yatılı okulda kalan ve haftasonları eve gelen Dehri Efendinin oğlu Şemi, Mürebbiye Anjel’i görünce aşık olur.

Oldukça otoriter ve sert olması sebebiyle evde herkesin korktuğu Dehri Efendinin servetini tüketmiş olan kardeşi Amca Bey’de onlarla berabeer kalmaktadır. Amca Bey’de Anjel’e aşık olur.

Bunların yanında Dehri Efendinin damadı, evin içgüveyisi Melahat Hanım’ın kocası Sadri, yakışıklılığına güvenerek Anjel’i etkilemeye çalışır. Çünkü o da aşıktır Anjel’e.

Anjel’in sevdalıları geceleri Anjel’in odasına girmeye başlar. Anjel aşıkları oldukça iyi idare etmektedir. Hepsini farklı farklı gecelerde odasına alır.

Aşıkların, Anjel’in odasına girmeye çalıştığı gecelerin birinde, evin kahyası Eda Hanım’ın geldiğini gören aşıklar hemen saklanırlar. Saklansalar da Eda Hanım olanları görür. Anjel’den duyduğu nefretin etkisiyle gördüklerini ilk fırsatta Dehri Efendi’ye anlatır. Gece yaşananlarla ilgili Dehri Efendi kendince bir soruşturma yapar. Yaptığı soruşturma sonucunda Eda Hanımı konaktan kovar. Bu olaydan sonra aşıklar gece buluşmalarına ara verirler.

Konağın aşçısı Tosun’dan Sadri ile Amca Bey’in de Anjel’in odasına girdiğini öğrenen Şemi, kıskançlığı kapılır ve bunun sonucunda Sadri ile kavgaya tutuşur. Bu kavgada Şemi, Sadriyi iyice bir döver.

Günlerden bir gün Amca Bey, Sadrinin o gece Anjel’in odasına gireceğini Şemi’ye söyler. Bunu duyan Şemi, Anjel’i öldürmek için plan yapar. Gerekli hazırlıkları yapıp o gece Anjel’in odasına girer. Odaya girdiği zaman odada bulunan dolapta birinin olduğu anlar. Bir süre boğuştuğu Anjel’i öldürmekten vazgeçer, dolabın anahtarını bulup açar ve dolaptakinin babası Dehri Efendi olduğunu görür. Dehri Efendiyi gören Şemi bayılır, Anjel bayılır ve en son Dehri Efendi bayılır.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir