İHTİYAR BALIKÇI KISA KİTAP ÖZETİ

Kitap adı:İhtiyar Balıkçı
Yazarı:Ernest Hemingway
Yayınevi:Bilgi
Sayfa Sayısı:132
Türü:Roman
Kişiler:İhtiyar Balıkçı ve küçük çocuk
KİTAP ÖZETİ:İhtiyar Balıkçı seksen dört gündür balık tutamamaktadır. Bundan dolayı çevresindekiler onunla alay etmektedirler. 
İhtiyar Balıkçının ona yemek getiren küçük yaşlarda bir arkadaşı vardır. Bu çocuk onunla balığa çıkar ama çocuğun ailesi İhtiyar Balıkçının uzun süre balık tutamaması nedeniyle çocuğu onun yanından alır.
Bir gün herkesin balığa çıktığı vakit o da balığa çıkar. Kararını vermiştir, çok uzaklara açılacaktır ve öyle de yapar.
Denizde bir süre gittikten sonra bir kılıç balığı oltasına gelir. Balık güçlüdür, sandal balıkla birlikte gider. Oltasına takılan kılıç balığı yaklaşık yedi yüz-sekiz yüz kilogram ağırlığındadır. İhtiyar Balıkçı, bu balığı sattığı takdirde zengin olacağını hayal eder. Bir süre geçtikten sonra oltasına takılan bu kılıç balığını yakalar, ağırlığından dolayı sandala alamaz ama sandalın arkasına bağlar. Ancak kılıç balığını yemek için köpek balıkları saldırır. Bunları zıpkınla öldürür. Yine saldırırlar, bu sefer bıçağıyla mücadele eder, sonraki saldırı da sopasını kullanır. En sonunda kılıç balığından eser kalmaz.
Sabah sahilde sandala bağlı kılıç balığının kemiğini görenler bu kadar büyük bir balık karşısında oldukça şaşırırlar. Herkes bunu kimin tuttuğunu tahmin etmektedir. 

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir