KUYUCAKLI YUSUF KISA KİTAP ÖZETİ

 

Kitap adı:Kuyucaklı Yusuf

Yazarı:Sabahattin Ali

Yayınevi:YKY

Sayfa sayısı:221

Türü:Roman

Kişiler:Kuyucaklı Yusuf,  Muazzez, Selahattin Bey, Şakir, Hilmi Bey, Ali

KİTAP ÖZETİ: Eşkiyalar Kuyucak köyünü basıp köydeki bir karı kocayı öldürürler. Bu olaydan sonra Kuyucak köyüne gelen kaymakam evde öldürülen karı kocanın çocuğu Yusuf’u görür. Kaymakam Selahattin Bey bu çocuğu evlat edinir.

Kaymakam Selahattin Bey’in Edremit’e tayin edilmesiyle Yusuf  burada okula başlar. Ama okumaya ilgisi yoktur. Bir bayram günü Şakir adlı biri Kaymakam’ınkızı Muazzez’e sarkıntılık yaptığı için Yusuf onu döver. Şakir bu dayağın öcünü almak için yemin eder.

         Şakir’in babası Hilmi Bey, kaymakama kumar oynatıp onu borçlandırmaktadır. Hilmi Bey, Muazzez’i oğluna ister, kaymakam borçlarından dolayı boyun eğecekken Yusuf’un arkadaşı Ali borcu öder. Ali ile Muazzez’i evlendirmeye karar verirler.
         Muazzzez’in düğününde, Şakir Ali’yi vurur ama çeşitli oyunlarla serbest kalır. Kaymakam’ın karısının Muazzez’i Şakir ile evlendirme niyetine karşın Yusuf  Muazzez’i kaçırır ve evlenirler. Selahattin Bey bu evliliğe boyun eğer, onları geri dönmeye ikna eder ve Yusuf’a bir iş verir. Ama Yusuf bu işi yapmaktan hoşlanmamaktadır.

         Selahattin Bey’in ölümüyle yerine gelen kaymakam, Yusuf’a tahsildarlık işi verir. Yusuf’un olmadığı zamanlarda Şakir, Muazzez’i içki alemlerine ve kötü yola düşürür. Muazzez kurtulmak istese de gücü yetmez

         Bir gece kaymakamın evini basan Yusuf, o sırada mumun yere düşmesiyle karanlığa boğulan odaya rastgele ateş eder. Odada bulunan Şakir, kaymakam ve Selahattin Bey’in karısı ölürken, Muazzez’de yaralanır.  Yusuf, Muazzez’i alıp kasabaya gider. Muazzez yolda ölür ve onu bir ağacın altına gömer, sonrasında kayıplara karışır.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir