MAİ VE SİYAH KİTAP ÖZETİ

Kitap Adı:Mai ve Siyah

Yazarı:Halid Ziya Uşaklıgil

Yayınevi:Özgür Yayınları

Sayfa Sayısı:400

Kişiler:Ahmet  Cemil, Hüseyin Nazmi, Lamia, İkbal, Vehbi Efendi
KİTAP ÖZETİ:Ahmet Cemil’in birçok hayali vardır. En büyük hedefi büyük bir şair olmaktır. Babası ölünceye kadar hayat onun için güzeldir. Babasının ölümünden sonra hayat çok zorlaşır. Güçlükle okulunu bitirir. Annesiyle kız kardeşine bakmak ona düşer.

Ahmet Cemil’in Hüseyin Nazmi adında bir arkadaşı vardır. Ahmet Cemil, arkadaşının kız kardeşi Lamia’yı sevmektedir. Hayallerinden biri de onunla evlenmek bir yuva kurmaktır.

Ahmet Cemil, geçimlerini sağlamak için çalışır. Evlere ders vermeye gider. Gittiği evlerde öğrencilerinin şımarıklıklarına katlanır ama bu durum ona zor gelmektedir. Bu işten sonra tercüme işine başlar. Ancak bu işten çok az para almaktadır.

Ahmet Cemil daha sonra  Mirat-ı Şuun adlı bir gazetede çalışmaya başlar. Gazete sahibinin oğlu Vehbi Efendi, Ahmet Cemil’in kız kardeşi İkbal ile evlenir. Ancak bu evlilik mutlu bir evlilik olmaz. Vehbi; kaba, her gece içen biridir. Vehbi Efendi, İkbal’i döverken İkbal’in karnındaki çocuğunun düşmesine sebep olur ve atılan tekme nedeniyle başlayan kanama durmayınca İkbal ölür.

            Ahmet Cemil, hayalini kurduğu şiir kitabını yazar ve arkadaşlarına tanıtır. Ancak yazdığı şiir kitabının arkadaşları tarafından alaya alındığı duyar ve oldukça üzülür.
            Arkadaşı Hüseyin Nazmi, dış işlerine tayin edilir. Ahmet Cemil onu ziyarete gider. Arkadaşından, Lamia’nın evleneceği haberini alır. Lamia’ya duyduğu sevgiyi itiraf etmek ister ama çaresizliği aklına gelince bundan vazgeçer.

            Ahmet Cemil tüm hayallerini kaybeder, geriye şiir kitabı kalmıştır ve geriye kalan şiir kitabını yakar.

            Arkadaşı Hüseyin Nazmi’nin gitme kararıyla beraber o da kararını verir. Uzaklarda görev alıp gidecektir. Öyle  de yapar. İstanbul’dan çok uzaklarda bir yerde kaymakamlık görevi alır ve annesiyle beraber giderler. Ahmet Cemil bütün hayallerini kaybetmiştir.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir