MEHMED NİYAZİ PLEVNE KİTAP ÖZETİ

Kitap adı:Plevne

Yazarı:Mehmed NİYAZİ

Yayınevi:Ötüken

Sayfa sayısı:365

Türü:Roman

PLEVNE  KİTAP ÖZETİ:

Kişiler:Müşir Gazi Osman Paşa, Sultan İkinci Abdulhamid, Mustafa Bakkal Çavuş…

Balkanlar’daki Hristiyanları kurtarmak! propagandası ile ama gerçekte İstanbul’u işgal etmek amaçlı olarak Ruslar, Osmanlı’ya savaş ilan ederler.Rusların Balkanlar’da ilerlemesi ile Balkan şehirleri düşmeye başlar. Müşir(Mareşal) Gazi Osman Paşa’ya bulunduğu Vidin’den ayrılarak Plevne’ye hareket etmesi emri verilir.

Ordusuyla Plevne’ye gelen Müşir Gazi Osman Paşa tabya ve istihkamlardan yoksun olan Plevne’yi savunmaya elverişli bir hale getirmek için çalışmalara başlar. Tabyalar kazılır, gerekli görülen yerler tahkim edilir.

İlk saldırısını yapan Ruslara karşı Türk askerinin Müşir’in emrinde verdikleri mücadele ile zafer kazanılır. Ruslar yedikleri ilk darbe ile İstanbul’a ellerini kollarını sallaya sallaya giremeyeceklerini anlarlar. Sonraki günlerde Ruslar ikinci ve üçüncü defa saldırırlar ancak her seferinde ağır kayıplar vererek geri dönerler.

Plevne’de bunlar olurken Müşir Süleyman Paşa’ya Ruslar’ın eline geçen Şıpka geçidini ele geçirme görevi verilir. Yapılan saldırı Rusların sürekli destek kuvvet almaları nedeniyle başarıya ulaşamaz.

Ruslar yenildikçe Gazi Osman Paşa’ya Avrupa’dan ve başkentten tebrik telgrafları gelir. Sultan İkinci Abdulhamid Müşir Gazi Osman Paşa’yı tebrik etmektedir. Plevne ve Gazi Osman Paşa Avrupa’nın her şehrinde duyulur olmuştur.

Yapılan üç saldırının başarıya ulaşamaması Çar’ı başka planlar yapmayı yöneltir. Alman asıllı Rus komutan Todleben’i göreve çağırır. Durumu inceleyen Todleben saldırı ile Türklerin yenilemeyeceğini ve kuşatmak yapılmasını söyler. Todleben’in direktifleri doğrultusunda Plevne Ruslar tarafından kuşatılmaya başlanır.

Kuşatılma tamamlanmadan İstanbul’dan ne yapılacağını soran Müşir’e gelen cevap şudur. Ne olursa olsun Plevne bırakılmayacaktır. Çünkü Plevne adı Türk’ün kahramanlığının sembolü olmuştur.

Ruslar, Plevne’yi kuşatmayı tamamlar. Şehre artık gıda girmeyince öğünler azaltılır. Zamanla halka da yiyecek dağıtılmaya başlanır. Kuşatmanın olduğu günlerde kış da gelmiş şartlar ağırlaşmıştır. Hastalıklar yayılmaya başlamış askerin morali düşmüştür.

Müşir Gazi Osman Paşa üst düzey komutanları toplayarak ne yapılmasının gerektiği noktasında fikir alışverişi yapılır. Varılan ortak karara göre teslim olunmayacak yarma harekatı yapılacaktır. Çünkü şimdiye kadar verilen şehitlere ihanet edilmemelidir.

Yarma harekatı yapılması kararı sonrasında yarma harekatının nasıl yapılacağı konusunda planlar yapılır. Şehirde kalmak istemeyen yerli Türkler de gelecektir. Kuşatmanın başlamasından önce Müşir, Hrıstiyan ileri gelenleri çağırarak hastanede kalan yaralılara ve Müslüman ahaliye zarar verilmemesi noktasında İncil’e ve Haç’a el bastırır.

Harekatın başlayacağının önceki gecesi yarma harekatının yapılacağını Polonya asıllı bir Yahudi Rus karargahına bildirir. Bu aşağılık Yahudi boş siperlere saklanmış, olanları alacağı altınları düşünerek Ruslara bildirmiştir.

Harekat başlar. Türk askeri kahramanca savaşarak Rus hatlarını yara yara ilerler. Ancak yarma harekatını önceden haber alan Ruslar yarma harekatının yapılacağı bölgeye sürekli takviye yaparlar. Yahudinin verdiği haberle de Türkleri arkadan kuşatırlar. Zaman ilerledikçe Türk’lerin kayıpları artar. Müşir yaralanır. O esnada Bulgarların Müslüman Türk halka katliam yaptıkları haberi gelir. Durumun vehameti ve artan kayıplar karşısında Müşir Gazi Osman Paşa’ya teslim olunmasını tavsiye eden komutanların söyledikleri sonucunda Müşir teslim olmak zorunda kalır.

Çar, Müşir’i tebrik eder. Kılıcını ona iade eder.

Savaştan sonra harabeye dönen Plevne’de her yer cesetlerle doludur. Şehirde kalan daha ölmemiş yaralılar ve yerli Türkler katliama maruz kalır. Esir alınan Türk askeri şiddetli soğukta açıkta bırakılır. Birçok Türk askeri soğuktan donarak şehit olur.

Binlerce askerin kanıyla sulanan Plevne;soğuk, sessiz ve harabe haliyle Rusların elindedir artık.

KİTABIN ARDINDAN:Tarihi roman türünün usta kalemi Mehmed NİYAZİ’den müthiş bir kitap olan Plevne kitabı Gazi Osman Paşa’nın şahsında Türk milletinin kahramanlık destanı olmuştur ve bu destan yazarın kitabında en güzel şekliyle anlatılmıştır. Kitap akıcılık noktasında tek solukta okunan bir kitaptır. Kitabın yaşattığı gerçeklik okuyanı fazlasıyla üzdüğü için hassas ruhların bu kitabı okuması belki biraz zor olacaktır.

Türk askerinin kuşatmayı yarma harekatını Ruslara haber veren Yahudi yüzünden harekat başarısız olur.  Bunu okuyup da Yahudilere düşmanlık beslememek elde değildir. Tarihi roman severler için mutlaka okunması gereken bir kitap.

ALINTILAR:

Ey gaziler yol göründü yine garip serime

Dağlar taşlar dayanmaz benim ah-u zarime

Benden selam deyin, nazlı yarime

Kal selamet kömür gözlüm bir yana sen bir de ben.

 

Dün gece yar hanesinde yastığım taş idi.

Altım toprak üstüm yaprak yine gönlüm hoş idi.

Bir elim yarin koynunda bir elim boşa gitti.

Kal selamet kömür gözlüm bir yana sen bir de ben.

 

Ben havada uçar iken av ile tuttun beni.

Ben pahamı bilir iken bir pula sattın beni.

Ne kapunda kul eyledin ne azat ettin beni.

Kal selamet kömür gözlüm bir yana sen bir de ben: (sayfa 22-23)

 

Sivastopol önünde yatan gemiler

Atar da nizam topunu yer gök inler.

Yardımcıdır bize kırklar yediler

Sılasına kavuşmaz aslan yiğitler

Aman da padişahım emir ver bize

Zafer müjdesini verelim size. (sayfa 224)

 

Diğer milletlerin teslim oldukları noktada Türk’lerin savunması başlar.-Moltke-(sayfa 247)

 

Öyle bir kanımız ki baş üzere kefendir tacımız

Hun-i düşmanla boyanmıştır beyaz sancağımız

Mevrusu Cenabı Hak’tır Seyf-i huni efsanımız

Kalayı had-ı vatandır sine-i üryanımız

Asker oğlu askeriz hep cümlemiz Osmanlıyız. (sayfa 298)
Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir