REİS BEY KİTAP ÖZETİ VE DEĞERLENDİRME

BUNLUKSADAK SİTESİ TELEGRAM KANALI İÇİN TIKLAYINIZ.

Kitap adı:Reis Bey

Yazarı:Necip Fazıl Kısakürek

Yayınevi:Büyük Doğu

Sayfa sayısı:152

Türü:Tiyatro

Not:Özet bilerek kısa tutulmuş ve ayrıntılara girilmemiştir. Özetin amacı kitabı size kısaca tanıtıp okuyup okumama noktasında karar vermenize yardımcı olmaktır. Hiçbir özet kitabın yerini tutamaz.

Kitabın kısa özeti:Sert, merhametsiz ve insafı olmayan mahkeme başkanı yani Reis Bey dayanak noktaları sağlam olmasa da sırf aklındaki acımasız ceza felsefesine uyarak annesini öldürdüğü iddiasıyla bir gence idam cezası verir. Dayanak noktası sağlam değildir çünkü idama mahkum edilen genç evinin anahtarını kaybetmiştir vakadan önce. İdamdan sonra kayıp anahtarın gerçek katil tarafından kopyasınının yaptırıldığı anlaşılır ama iş işten geçmiştir.

İdama mahkum ettirdiği gencin masum olduğunun anlaşılması üzerine Reis Bey öyle bir değişir ki önceki halinden yepyeni bir insan peydah olur. Emekliliğini ister, idam ettirdiği gencin kumar oynadığı kumarhaneye takılmaya başlar. Bir gün bitirim tiplerine yani kumarhane sakinlerine nasihat verirken polis baskını olur. O esnada kumarhane garsonu kendisine ait eroini Reis Bey’in cebine atar. Cebinde eroinle yakalanan Reis Bey tutuklanır. Yapılan yargılama Reis Bey’in merhamet tezini sunduğu bir toplantıya dönüşür. Duruşma esnasında kumarhane garsonu gerçeği itiraf eder ve Reis Bey serbest bırakılır.

Kitabın Ardından:Görünürde bir adliye hikayesi gibi dursa da aslında kitap mükemmel bir kişilik analizidir. Yıllarca kanun-nizam diye yaşamış, iyilik ve sevgi bilmemiş sonra da bu uğurda yaşamını heba etmiş Reis Bey haksız idam mahkumiyeti vermesinden sonra bir anda değişmiştir. Ama aslında bir anlık değişim değildir bu. Yıllarca için için büyüyen yalnızlık, sevgisizlik sonra da kanun-nizam diye örülmüş soğuk bir duvar. İnsan psikolojisinin dayanabileceği son nokta haksız idam mahkumiyetinden sonra yıkılır ve ortaya yepyeni bir Reis bey çıkar. Acıyan ve acınmak isteyen, herkesin herkesi affetmesi gerektiğini söyleyen teselliyi idam ettirdiği gencin takıldığı kumarhanede arayan ve böylece arınma hayalini kuran bir ızdırap denizi ortaya çıkar. Mesut Uçakan tarafından filmi çekilen kitabı okumanız halinde izlediğiniz film daha da anlamlı olacaktır. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek’in sanki kendi kelimeleri ve anlatımları ile kurduğu muhteşem edebiyat dünyasını pek tabii olarak bu eserde görmek de mümkündür. Keşke bitmese denilen kitaplardan.

Kitaptan Birkaç Alıntı:

Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz!

Göklerin merhamet dolu olduğuna inanıyorum. Bizse, umacı korkusuyla yorgan altına kaçan çocuk gibi, nefsimizin beton çatısını tepemize çekmiş, yaşamayı öldürüyoruz! Yağmurun yalnız suyunu toplayabiliyoruz; ruhundan uzağız! Halbuki ne güzel isim koymuşlar ona:Rahmet.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir