SİNEKLİ BAKKAL KISA KİTAP ÖZETİ

Kitap Adı:Sinekli Bakkal
Yazarı:Halide Edip Adıvar
Yayınevi:Özgür
Sayfa sayısı:452

Kişiler:Emine ve Tevfik ile kızları Rabia, Peregrini(Müslüman olunca Osman adını alıyor) İmam Efendi, Selim Paşa ve oğlu Hilmi


KİTAP ÖZETİ:Sinekli Bakkal sokağında yaşayan Emine ve Tevfik birbirleriyle evlenirler. Emine, İmam Efendinin kızıdır. Mahallede bir bakkal işleten Tevfik oldukça yeteneklidir. Çok iyi orta oyunları yapabilmektedir. Emine ve Tevfik’in Rabia adında çocukları olur. Bir gün karısının taklidini yapan Tevfik’i karası görür bunun üzerine boşanırlar. Rabia dedesinin yanında büyür ve onun etkisiyle hafız olur.Mahallede Selim Paşanın konağı vardır. Selim Paşa padişahın dostlarındandır. Rabia, Kur’an okumadaki şöhretiyle Selim Paşanın konağına girer. Burada Vehbi Dede’den musiki dersleri alır. Konakta Peregrini adlı İtalyan bir piyanistle tanışır.
Rabia, annesi ve babası arasında  çıkan ayrılıkta babasını seçer ve onun yanında kalmaya başlar. Babasının en yakın arkadaşı olan Rakım ile dost olur.
Selim Paşanın oğlu Hilmi Jöntürklere mensuptur. Hilmi’ye Fransa’dan gelen dergi ve evrakları Tevfik almaktadır. Tevfik bunları kadın kılığına girerek almaktadır. Fransız postanesinden Hilmi’ye gelen evrakları alırken erkek olduğu anlaşılan Tevfik, tutuklanır ve işkenceye uğrar. Tüm bunlara rağmen Hilmi’nin adını vermez. Sonrasında sürgüne yollanır. Her ne kadar Tevfik Hilmi’nin adını vermese bile evrakların ona geldiğinin anlaşılması ile Hilmi’de sürgüne yollanır. Tevfik ve Hilmi’nin sürgün yerleri Şam’dır.
Babası sürgüne gönderilince Rabia konağa gitmez. Babasının yokluğunda, Rakım’ın yardımıyla bakkal dükkanını idare eder.
Rabia konağa gitmediği için camilere gider, camilerde mevlüt okur ve çok beğenilir.
Selim Paşarın konağındaki piyanist Peregrini, Rabia’ya hayrandır. Rabia ile evlenmek istemektedir. Bu düşüncesini Vehbi Dede’ye açar. Böylece Peregrini müslüman olur ve Osman adını alır. Sonrasında Peregrini ile Rabia evlenirler. Bir çocukları olur.
Meşrutiyet ilan edilir. Sürgündekiler dönmeye başlar. Tevfik de dönenler arasındadır. Sürgünden döndüğünde kendisine bir torunu olduğu haber verilir.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir