TERSİNE DÜNYA ÖZET

Kitap Adı:Tersine Dünya

Yazarı:Orhan Kemal

Kişiler:Bitirim Leyla, Leyla’nın kocası

KİTAP ÖZETİ:

Bitirim Leyla üç kağıtçılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında her türlü karanlık işi çevirmektedir. Kocası ve çocukları vardır, Bitirim Leyla’nın. Kocası başka kadınlara bakmayan, namuslu bir insandır. Leyla, ara sıra kocasını dövmektedir.

Bitirim Leyla, bir gün dolandırdığı kadınlar üçkağıtçılık yaparken onlardan aldığı parayı isterler. Leyla da mecburen kabul eder. Paraları vermeye giderken çıkan kavgada Leyla kaçmayı başarır. Leyla kazandığı paralarla meyhaneye gider. Meyhane de içip sarhoş olur. Bekçi kadınlara sataşır. Bununla da yetinmez bekçilerden birinin oğluna laf atar. Sonrasında ise yaptıklarından dolayı tutuklanır ve hapse atılır. Hapse atılan Bitirim Leyla, hapse atıldığı için değil ama kocası ve çocuklarının ne olacağını düşünerek üzülür. Leyla hapse düştüğü için evin geçimin kocasına kalır, o da iş arar ve komşusunun çalıştığı triko fabrikasında iş bulur. Fabrika sahibi yetmişlik yaşlı bir kadındır. Leyla’nın kocasını kendi evinde işe alır. Leyla’nın oğlu bu kadınla evlenmeyi düşünür. Çünkü kadın çok zengindir ve öldüğü zaman kalacak mirası düşünmektedir. Babası bu işe yani evlenme işine onay verir.

Bitirim Leyla hapisten çıkar ve geneleve gider. Burda Apo adında bir erkek bulur ve onunla evlenmeyi düşünür. Bunun için önce kocasından boşanmalıdır.

Bir gün, Leyla’nın kocasına trikoda iş bulan kadın patronu ve Leyla’yı alır, sonrasında pavyona giderler. Yaşlı kadın kocasını yani Leyla’nın oğlunu çağırır. Leyla’nın oğlu ve kocası gelir. Leylayı görünce hiç aldırış etmezler. Apo bunların kim olduğunu sorunca, Leyla eski göz ağrısı olduğunu söyler…

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir