YAPRAK DÖKÜMÜ KISA ÖZET


Eser Adı:Yaprak Dökümü

Yazar:Reşat Nuri Güntekin

Kişiler:Ali Rıza Bey, Şevket, Ferhunde, Fikret, Leyla ve Necla…

Ali Rıza Bey, Altın Yaprak şirketinde çalışmaktadır. Kendisinin o şirkette iş bulduğu bir kız, müdürle ilişkiye girer. Bunun üzerine Ali Rıza Bey bu şirketten istifa eder. O gün oğlu Şevket bir bankada iş bulmuştur. Artık evin masraflarını oğlu karşılayacaktır.

Şevket, Ferhunde adlı bir kadınla evlenir. Bu kadın eğlenceye düşkündür. Bu kadın Şevket’in kardeşleri olan Leyla ve Neclayı olumsuz olarak etkiler. Evde partiler düzenlenir. Bu durumdan ali Rıza Bey ve büyük kızı Fikret memnun değildir.

Yapılan partiler ve lüzumsuz harcamalardan dolayı maddi sıkıntılar baş gösterir. Fikret, Adapazarı’na yaşlı ve dul bir adama gelin gider.

Şevket artan masrafları karşılayabilmek için hesaptan para alır fakat bunu ödeyemez ve hapse atılır. Ferhunde, kocasının hapse düşmesi üzerine evden kaçar, bu habere alan Şevket bu duruma sevinir.

Ferhunde’nin gidişiyle partilere son verilir. Necla, Suriyeli birisiyle evlenir fakat umduğunu bulamamıştır. Kocasının birkaç karısı daha vardır. Leyla kötü yola sapar. Kendine bir avukat bulur ve onun metresi olur.

Bütün bu olumsuz durumlardan dolayı Ali Rıza Bey rahatsızlanır. Hastaneye yatırılır. Bu durumu haber alan Leyla babasını hastaneden çıkartır, kendi evine götürür. Taksim’deki apartman katında birlikte yaşamaya başlarlar.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir