YAŞAR NE YAŞAR NE YAŞAMAZ KİTAP ÖZETİ


Kitap Adı:Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Yazar:Aziz Nesin

Kişiler:Yaşar Yaşamaz, Ayşe

Yaşar Yaşamaz işlediği bir suçtan dolayı hapse düşmüştür. Hapishanedekiler niye buraya düştüğünü sorarlar, o da başından geçenleri anlatmaya başlar. Arkadaşları merakla dinler. Yaşar, çocukluğundan itibaren anlatmaya başlar.

Yaşarın nüfus kağıdı yoktur. Bu yüzden okula yazılamaz. Nüfus kağıt almak için, nüfus müdürlüğüne giderler. Kayıtlara göre Yaşar Yaşamaz, Çanakkale’de şehit düşmüştür. Defterin yalan söylemeyeceğine ve bu kişiye nüfus kağıdı verilemeyeceğini söylerler. Yaşar ve babası çaresizce oradan ayrılırlar.

Yıllar sonra Yaşar büyümüştür. Askerlik çağı gelmiştir. Nüfusu olmamasına rağmen askere alınır. Askerliğini bitirir ama tezkeresini alamaz. Çünkü nüfus kağıdı yoktur. En sonunda komutanın biri askerliğini yaptığına dair bir kağıt verir. Yaşar böylece terhis olur. Yaşar köyüne döner, babasının vefat ettiğini öğrenir. Babasından miras kalmıştır. Ama mirası alamaz. Öncelikle babasının vergi borçlarını ödemesi gerekir. Mirası alabilmek için nüfus kağıdı da çıkartmalıdır. Yaşar tanıdıklarından borç alır, babasının tüm borçlarını öder. Mirası almak için tüm belgeleri hazırlar ama blir belgede bir numara eksiktir. Numarayı almak için gittiği yerde numarayı alacağı görevliyi bulamaz. Bu görevlinin stadyuma gittiğini öğrenir, oraya gider. Ararken deli diye tımarhaneye gönderilir.

Tımarhanede bir müddet kaldıktan sonra doktorun izniyle kaçar. Mirasını almak için dava açar. Parayı alamaz, çünkü hazine avukatı Yaşar adında birinin yaşamadığını belirtir. Yaşar, babasının mirasından mahrum kalır. Tüm bunlar olurken sevdiği Ayşe ile de evlenemez çünkü nüfus kağıdını alamamıştır. Ayşe, İstanbul’a Yaşar’ın yanına kaçar. Yaşar ona bir evde iş bulmuştur. Ayşe çalışmaya başlar. Yaşar da iş aramaktadır.

Bir siyasi partinin mitinginde bir partiliyi taşama işi alır. Herkes partilileri taşırken o yanlışlıkla lokantıcıyı taşır, bu yüzden bu işten para alamaz.

Satı adlı bir hemşehrisinin yanına gider. Ondan iş bulması için tavsiye kartı alır. Uzun zaman geçtiği için tavsiye kartındaki yazılar silinir. Bu şansı da kaybeder. Bir gün ona tanımadığı biri manav açma teklifinde bulunur. Bu iş için Yaşar, Ayşe’den para alır. Manav dükkanını açarlar. Epey para kazandıktan sonra Yaşar’ın ortağı kaçar. Yaşar dolandırılmıştır.

Yaşar, Ayşe’nin yanında çalışmaya başlar. Getir-götür işleri, bahçıvanlık gibi işleri yapmaktadır. Evin hanımı Yaşar’ın nüfus kağıdı olmadığını öğrenince onu işten kovar. Bir süre sonra Ayşe’de kovulur, çünkü hamiledir.

Yaşar, kalecilik işi bulur. Bu işi beceremez, patronu onu işten çıkartır. Kaldığı oteldeki tanıdığı ona bir iş önerir. Arabaların önüne atlayıp para alacaktır. Yaşar bu işi de dener. Külüstür bir arabanın önüne atılır. Para alamaz, Ayşe’de doğum yapmıştır. Ayşe’nin anası ve babası onları affedip köylerine çağırırlar. Yaşar’ın ilk işi oğluna nüfus kağıdı almaktır. Çocuğun ismi Hayati’dir. Hayatiye nüfus kağıdı alamaz. Çünkü babası yaşamamaktadır. Bunun üzerine Yaşar, memurlara söver ve hapse atılır.

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir