KPSS’YE HANGİ YAYINLARLA HAZIRLANALIM?


 

Bir eğitim fakültesi mezunu olarak yıllardan beri KPSS’ye hazırlanıyorum. Uzun yıllarımı verdiğim bu süreçte hemen hemen tüm yayınlar elimden geçti diyebilirim. Türkçe öğretmenliği mezunu olarak genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve Türkçe ÖABT alanlarında çalıştığım ve sorularını çözdüğüm yayınlar ile ilgili olarak bilgi vermek istedim…

 

Öncelikle genel yetenek-genel kültür hazırlık sürecini size anlatacak olursam: Yıllardan beri konu anlatım kitapları ile çalışmaktaydım, konu anlatım olarak Yargı, Fem ve Pegem yayınlarını kullandım. 2018 KPSS için pegem konu anlatım kitap setini almıştım. KPSS genel yetenek-genel kültür konu anlatım kapsamında iyi bir yayın olduğunu söyleyebilirim. Ancak esas söylemek istediğim ben 2018 KPSS sürecinde Benim Hocam ücretsiz video derslerden oldukça fazla faydalandım. Benim Hocam video dersleri keşfettikten sonra konu anlatım kitabından ders çalışmayı bıraktım ve tamamen video derslere yöneldim. Benim Hocam ücretsiz video dersleri anlatan hocaların eğlenceli, komik ve gereksiz ayrıntılardan uzak anlatımı ile yıllardan beri hatalı olduğunu farkettiğim KPSS’ye hazırlık sürecinde bir dönüm noktası yaşadım. KPSS’ye hazırlanacak arkadaşlarıma Benim Hocam video derslerini şiddetle tavsiye ediyorum. Konu anlatım olarak durum böyleyken KPSS genel yetenek-genel kültür alanında soru anlamında çalıştığım yayınlar ile ilgili de bilgi vermek istiyorum.

Benim Hocam video dersleri keşfettikten sonra Benim Hocam yayınlarının Tarih, Coğrafya, Türkçe, Matematik ve Vatandaşlık soru bankalarını aldım. Hepsi de oldukça kaliteli yayınlardı. KPSS’ye hazırlanacakları tavsiye edebilirim.

Benim Hocam yayınları dışında, İsem Türkçe ve matematik soru bankası, Yediiklim Coğrafya ve Türkçe soru bankası, Data yayınları Tarih,  Coğrafya, Vatandaşlık(Anayasa) ve Türkçe soru bankaları, Pegem Türkçe, Vatandaşlık, Tarih ve Matematik soru bankalarını aldım ve sınav sürecinde çözdüm. Hepsini bitiremesem de bir kısmını çözebildiğim bu yayınlar ile ilgili olarak söylemek istediklerim şunlar: Özellikle İsem yayınlarını oldukça başarılı buldum, tavsiyem bu yayınları mutlaka alın ve KPSS sürecinde çözün. Pegem yayınları zaten popüler olan bir yayındı ve o da beni şaşırtmadı, Pegem yayınları da İsem yayınları ile birlikte tavsiye edebileceğim bir yayınevi.

Data yayınlarını beğenmedim çünkü kendilerini güncellemekten uzak bir halde buldum bu yayınevini, buna kanıt olarak şunu söyleyebilirim: 2018 data tarih soru bankasındaki sorular aynı yayınevininin 2012 KPSS kitabında da var. Aradan 6 sene geçmiş ama aynı sorular duruyor. Olmaması gereken bir durum. Datanın Türkçe soru bankasında her bir testte yer alan soru sayısının çok fazla olması bence iyi bir  durum değildi. Data Coğrafya ve Vatandaşlık belki alınabilir(Data Türkçe ve  Tarih de dahil olmak üzere) ama İsem ve Pegem gibi yayınevleri varken ben çok gerekli görmüyorum. Data yayınları gibi  Yediiklim  yayınlarını da çok beğenmedim, bunların yerine daha da kaliteli yayınlar alınabilir diye düşünüyorum.

KPSS genel yetenek-genel kültür soru bankalarının yanında branş denemelir hakkında da bilgi vermek istiyorum. Pegem’in Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık branş denemesi ile  İsem yayınlarının Tarih, Türkçe ve Coğrafya branş denemelerini almıştım.

Pegem ve İsem branş denemelerini 2018 KPSS ile karşılaştırdığım zaman İsem yayınlarının adaylara daha bir  hazırlık süreci sunduğunu gördüm. Pegem’in soruları da kaliteliydi ama İsem yayınlarının özellikle Türkçe branş denemesi bana oldukça yardımcı oldu, bu arada 2018 KPSS de çıkan ve doğru cevabı Yozgat Çamlık Milli parkı olan(tam hatırlayamıyorum ama herhalde buydu) soruyu doğru yapmamı İsem Coğrafya branş denemesine borçluyum. Yine İsem Tarih branş denemesi de oldukça faydalandığım bir kitap oldu.

KPSS genel yetenek-genel kültür hazırlık sürecinde hangi kitabı kullanalım sorusunun cevabı ile ilgili olarak vermek istediğim son bilgi ise  denemelerle ilgili. Farklı yayınların denemelerinin  çözülebileceğine inanırım ama ben yine İsem yayınlarının denemesini size önereceğim. 2018 KPSS bana sanki İsem yayınlarının bilmem kaçıncı denemesi gibi gelmişti.

KPSS eğitim  bilimleri hazırlık sürecinde yukarıda başlangıçta anlattığım durum yine geçerli, Pegem’in eğitim bilimleri konu anlatım kitabı ile hazırlanırken Benim Hocam’ın video derslerine geçerek kitaptan konu çalışmayı tamamen bıraktım. Yıllardan beri  hazırlandığım KPSS sürecinde eğitim bilimlerinde en yüksek neti  yaptım. Benim Hocam ücretsiz video derslerini anlatan hocaların emeklerini inkar edemem, bu dersleri KPSS’ye hazırlanan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

KPSS eğitim bilimleri alanında soru bankası olarak ilk olarak Benim Hocam yayınevine ait soru bankalarını aldım. Soruları kaliteli buldum ancak burada belirtmek istediğim durum şu: Sorular biraz basit düzeyde hazırlanmış gibi geldi, bu noktada eğitim bilimlerine yeni başlayan için özellikle tavsiye ediyorum ama bu işe benim gibi  yıllarını vermiş olanlar için daha farklı kaynaklardan soru çözmek daha iyi olacaktır.

2018 KPSS için pegem eğitim bilimleri soru bankası setini almıştım. Bu setin KPSS eğitim bilimleri sürecinde olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum. Soruları oldukça faydalı buldum.  Benim Hocam ve Pegem yayınlarının yanında Beyaz Kalem yayınlarının da eğitim  bilimleri alanında sınava hazırlanan adaylara faydalı olacağını düşünüyorum.

2018 KPSS eğitim  bilimleri için branş denemesi noktasında Pegem’in eğitim branş denemelerini  almıştım. Bu yayınları da oldukça faydalı buldum. Hem sınav formatına uygundu hem de çözerken öğreten cinsten sorulardı.

2018 KPSS eğitim bilimleri alanında deneme olarak İsem yayınlarını tavsiye edebilirim.

Bir Türkçe öğretmeni mezunu olarak Türkçe ÖABT alanında sınava girecek arkadaşlarım için kitap tavsiyem şunlar olacaktır. Yine Benim Hocam’ın ücretsiz video derslerini kaçırmamak gerekir. Konu anlatımı olarak 2018 KPSS için kitap almadım bu noktada bir şey diyemeyeceğim ama soru bankası ve deneme olarak sizlerle tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Türkçe ÖABT soru bankası olarak İsem yayınları ve Murat yayınlarının kitaplarını almıştım. Her iki yayını da tavsiye edebilirim. Türkçe ÖABT alanında deneme olarak; Pegem, Yediiklim, Süvari Akademi, Puan Akademi, İsem Yayıncılık(ileri seviye eğitim merkezi), Yönerge ve Pelikan gibi çok farklı yayınlardan denemeler çözdüm ki  sınavlara hazırlık sürecinde farklı yayınlardan deneme çözmenin faydalı olacağına inanıyorum. Bu yayınlardan hepsi de çözülebilir, bu noktada şu olabilir ya da olamaz demeyeceğim hepsi de çözülebilecek kaliteydi…

KPSS HAZIRLIK SÜRECİNDEKİ TÜM ARKADAŞLARA BAŞARILAR DİLİYORUM. YUKARIDA SADECE SINAVLARA HAZIRLIKTA KULLANDIĞIM YAYINLAR İLE İLGİLİ ŞAHSİ TECRÜBELERİMİ PAYLAŞTIM, KİMSEYLE HERHANGİ BİR ANLAŞMAM YA DA KİMSEYE BİR  DÜŞMANLIĞIM YOKTUR…

Yazar: kitabik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir